O tradiție a excelenței: DRRM a premiat, pentru al cincilea an consecutiv,...

O tradiție a excelenței: DRRM a premiat, pentru al cincilea an consecutiv, olimpicii din Republica Moldova

80 de elevi de liceu care au obținut rezultate remarcabile la olimpiadele republicane de Limba și Literatura Română și Istoria românilor. alături de profesorii care i-au îndrumat, au fost recompensați, marți, 23 iunie a.c., de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Chișinău.

Evenimentul a avut loc la Centrul Clasa Viitorului din cadrul Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă”, în prezența ministrului Educației și Cercetării al Republicii Moldova, Dan Perciun, a ambasadorului României în Republica Moldova, E.S. Cristian-Leon Țurcanu, a guvernatoarei Băncii Naționale a Moldovei, Anca Dragu, precum și a elevilor, părinților, a reprezentanților instituțiilor educaționale și ai mediului academic.

În semn de apreciere pentru munca și rezultatele lor, elevii au primit diplome, medalii și premii constând în ceasuri inteligente, baterii externe portabile, boxe portabile și căști gaming. Profesorii coordonatori au fost recompensați cu diplome, medalii și seturi de stilou și agendă, ca expresie a recunoștinței pentru contribuția lor la formarea și susținerea performanțelor elevilor.

Ajunsă la cea de-a cincea ediție, această inițiativă a DRRM reflectă angajamentul constant al instituției de a susține educația în limba română și de a încuraja tinerii care aleg să aprofundeze studiul limbii, literaturii și istoriei comune.

Sursa – DRRM